Milwaukee M18FBJS-0X 18V Open Grip Jig Saw
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
SKU:0000000757
View full details
Descripción
Jigsaw with brushless POWERSTATE motor, with a fast cut, up to 32 cm in OSB 19 mm with the new intelligent REDLINK PLUS technology that offers the most advanced digital protection on both the machine and the battery and improves the performance of the tool under load Redlithium batteries.
CHARACTERISTICS
  • MILWAUKEE® patented FIXTEC™ blade change attachment for quick and easy change
  • Five levels of pendulum action to increase cutting performance
  • Ambidextrous on/off switch allows user to turn tool on in any position
  • 3,500cpm that provides clean cuts, minimizing skipping and vibration
  • Dust blowing keeps the cutting line free of sawdust
  • Integrated LED light for illumination of the work area
  • Removable soft shoe prevents marks and scratches when cutting soft materials
  • Supplied with a blade, dust extractor adapter, dust cover, splinter guard and soft shoe
  • Flexible battery system – works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
SPECIFICATIONS
  • Pendulum action: yes
  • Bevel cutting capacity: 45º
  • Stroke length: 25mm
  • Max. aluminum cutting capacity: 19mm
  • Max. wood capacity: 100mm
  • Max. metal capacity: 10mm
  • No. of empty strokes: 800-3500cpm
  • Pendulum selector: 4
  • Voltage: 18V
  • Battery type: Li-ion
  • Weight with battery: 2.8kg
INCLUDES
  • Open grip jigsaw
  • HD-BOX
  • 1sheet
  • Powder Extract Adapter
  • Dust cover
  • Anti-splinter guard
  • Soft shoe
Sierra de calar de puño abierto 18V Milwaukee M18FBJS-0X  - 1
Milwaukee M18FBJS-0X 18V Open Grip Ji...